Αρχική

website translator plugin

Zωγραφίστε doodles
Υπ. εκπ/κός: Δήμητρα Μυλωνάκη

To doodle είναι μια αόριστη ζωγραφιά, συχνά με επαναλαμβανόμενα σχέδια ή μοτίβα, που τη φτιάχνει ένα άτομο όταν είναι λίγο αφηρημένο. Το doodle μπορεί να είναι πολύχρωμο, αλλά τις περισσότερες φορές είναι μονόχρωμο και φτιάχνεται με μαύρο μαρκαδοράκι σε άσπρο χαρτί. Πολύ ωραία doodles έχουν βρεθεί στα περιθώρια σχολικών τετραδίων και βιβλίων φτιαγμένα από μαθητές που είχαν χάσει το ενδιαφέρον τους για το μάθημα. Ωραία doodles έχουν επίσης φτιαχτεί κατά τη διάρκεια μεγάλων τηλεφωνημάτων όταν τα άτομα που μιλούν πιάνουν στα χέρια τους στυλό και χαρτί.

Η λέξη doodle πρωτοεμφανίστηκε στις αρχές του 17ου αιώνα και σημαίνει ανόητος ή κουτός.

Στην παρακάτω παρουσίαση μπορείτε να δείτε τα στρογγυλά doodles που έφτιαξαν οι μαθητές της ΣΤ΄ του σχολείου μας.

Δραστηριότητα εύκολη, διάρκειας μιας διδακτικής ώρας για παιδιά μεγάλων τάξεων.

Επιστροφή στην αρχική Δ/νση: Τέρμα Αντιγόνης, Πάτρα   Τ.Κ.: 26332
Τηλ. και Fax: 2610-329427