Αρχική

website translator plugin

Κρεμαστό πουλάκι διακοσμητικό
Υπ. εκπ/κός: Δήμητρα Μυλωνάκη

Για να φτιάξετε αυτό το χαριτωμένο πουλάκι θα χρειαστείτε χρωματιστά φύ
λλα χαρτιού Α4, δύο μάτια, διαβήτη, ψαλίδι, κόλλα, σπάγκο. Διπλώνετε ένα χρωματιστό φύλλο χαρτί Α4 στη μέση. Το ξαναδιπλώνετε. Φτιάχνετε με το διαβήτη έναν κύκλο τόσο που να χωράει στο χαρτί που έχει απομείνει. Κόβετε γύρω γύρω και έχετε στα χέρια σας τέσσερις κύκλους. Κολλάτε τους δύο μαζί και αυτό θα είναι το σώμα του πουλιού. Τσακίζετε τους άλλους δύο κύκλους στη μέση. Αυτοί θα είναι τα φτερά που πρέπει να τα κολλήσετε στο σώμα (δείτε τις φωτογραφίες  παρακάτω). Διπλώστε τώρα ένα μικρό κίτρινο χαρτί στη μέση και σχεδιάστε επάνω ένα τρίγωνο για ράμφος και ένα πόδι. Κόψτε και θα έχετε δύο πόδια και δύο ράμφη (το ένα δε θα το χρειαστείτε). Κολλήστε το ράμφος και μετά ανοίξτε λίγο στην κάτω μεριά τους δύο κολλημένους κύκλους, βάλτε εκεί μέσα τα δύο πόδια και ξανακολλήστε. Κολλήστε επίσης και δύο μάτια. Το πουλάκι σας είναι έτοιμο. Μπορείτε να πιάσετε στην κορυφή του κεφαλιού του με συρραπτικό ένα σπάγκο ή μια κορδέλα και θα έχετε τότε τη δυνατότητα να το κρεμάσετε. Ωραία ιδέα είναι να το κρεμάσετε στην πόρτα του δωματίου σας. Όταν θα φαίνεται το πρόσωπό του η είσοδος θα επιτρέπεται. Στην αντίθετη περίπτωση η είσοδος θα απαγορεύεται.

Εύκολη κατασκευή για μεγάλα παιδιά, διάρκειας μιας διδακτικής ώρας.
Δείτε πώς έφτιαξαν τα δικά τους διακοσμητικά πουλάκια οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας. Οι φωτογραφίες θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε και εσείς τα δικά σας διακοσμητικά.

Επιστροφή στην αρχική Δ/νση: Τέρμα Αντιγόνης, Πάτρα   Τ.Κ.: 26332
Τηλ. και Fax: 2610-329427