Αρχική

website translator plugin

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Στ
α πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας των Ατόμων με Αναπηρία (3/12) και με σκοπό να ευαισθητοποιήσουμε τα παιδιά, καλέσαμε τους μαθητές του 1ου Ειδικού Σχολείου Πάτρας και πραγματοποιήσαμε τις εξής δράσεις:

Συζήτηση: Έχουν δικαιώματα τα άτομα με αναπηρία; Είναι το ίδιο άξιοι σεβασμού με εμάς; Είναι διαφορετικοί; Πόσο καλό ή κακό είναι να είναι κανείς διαφορετικός; Τι μπορούν να κάνουν και τι όχι; Εμείς μπορούμε να κάνουμε ό,τι κάνουν; Πόσο εύκολο είναι αυτό; Πώς θα πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε;

Οι μαθητές της Α3 δημιούργησαν κολλάζ αφιερωμένο στα άτομα με αναπηρία

Τα παιδιά της Α1 και της Α2 μαζί με μαθητές του 1ου Ειδικού κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικες καρτούλες.

Τα παιδιά της Δ2 μαζί με μαθητές του 1ου Ειδικού κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικα δεντράκια.

Τα παιδιά της Ε2 μαζί με μαθητές του 1ου Ειδικού έφτιαξαν τρουφάκια σοκολάτας.

Στο θέατρο του σχολείου πραγματοποιήθηκαν πολιτιστικές εκδηλώσεις:

Στην αυλή του σχολείου τα παιδιά έπαιξαν σκυταλοδρομίες, τυφλόμυγα και τράβηξαν διελκυστίνδα.

Ήταν μια ευχάριστη ημέρα, γεμάτη ενδιαφέρουσες δραστηριότητες, που έφεραν κοντά τα παιδιά των δύο σχολείων.

Επιστροφή στην αρχική Δ/νση: Τέρμα Αντιγόνης, Πάτρα   Τ.Κ.: 26332
Τηλ. και Fax: 2610-329427