Αρχική

Ένας μελισσοκόμος στην τάξη μας
Δ΄ τάξη
Υπ. εκπ/κοί: Β. Καλογεροπούλου, Δ. Μυλωνάκη

Στις 21 Μαρτίου 2017 στα πλαίσια της 3ης ενότητας της Μελέτης "Η φύση είναι το σπίτι μας" και πιο συγκεκριμένα κατά τη διδασκαλία των κεφαλαίων "Σπονδυλωτά και ασπόνδυλα ζώα" και "Διαδρομές της γύρης, ταξίδια των σπόρων. O πολλαπλασιασμός των φυτών" η κ. Καλογεροπούλου κάλεσε στην τάξη μας τον κ. Γιάννη Πλώτα, που ασχολείται με τη μελισσοκομία.

Ο κ. Πλώτας έφερε στην τάξη μια ολόκληρη κυψέλη και εξήγησε στα παιδιά τον τρόπο οργάνωσης της κοινωνίας των μελισσών. Περιέγραψε την καθημερινή ζωή της βασίλισσας, των κηφήνων και των εργατριών. Εξήγησε πώς χάρη στις μέλισσες γίνεται η επικονίαση και με ποιον τρόπο φροντίζει το μελίσσι ο μελισσοκόμος και πώς παίρνει τελικά το μέλι.

Και όχι μόνο αυτά. Έφερε και το γλυκό μέλι των μελισσών του και το προσέφερε απλόχερα στους μικρούς μαθητές και τις δασκάλες τους. Τον ευχαριστούμε πολύ. Ήταν ένα πολύ ωραίο και κατατοπιστικό μάθημα.

Επιστροφή στην αρχική Δ/νση: Τέρμα Αντιγόνης, Πάτρα   Τ.Κ.: 26332
Τηλ. και Fax: 2610-329427