Αρχική

5o Mαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας
Υπ. εκπ/κός:
Σταύρος Μαρκαντωνάτος ΤΠΕ

Το 5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας διεξήχθη και στην πόλη μας από 2 έως και 4 Απριλίου 2015 στο 1ο ΓΕΛ Πάτρας. Το σχολείο μας συμμετείχε με δυο έργα. Το πρώτο έργο είχε τίτλο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο». Δημιουργήθηκε από ομάδα μαθητών της ΣΤ’ τάξης. Οι μαθητές έφτιαξαν μια ταινία με το Movie Maker συνθέτοντας εικόνες που αναζήτησαν στο διαδίκτυο και μηνύματα που έγραψαν με θέμα την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο. Σκοπός της ομάδας ήταν να εφαρμόσουν όσα έμαθα στο μάθημα της Πληροφορικής και να μεταδώσουν προς τους συνομηλίκους ένα σοβαρό μήνυμα σχετικά με την ασφάλειά τους όση ώρα είναι συνδεμένοι στο διαδίκτυο.

Στο δεύτερο έργο με θέμα «Προστατεύω τα αδέσποτα σκυλιά» οι μαθητές της Ε’ τάξης δημιούργησαν παρουσιάσεις με το PowerPoint στις οποίες εισήγαγαν εικόνες και έγραψαν συνθήματα προκειμένου να περάσουν μηνύματα αγάπης και να ευαισθητοποιήσουν το κοινό σχετικά με την προστασία των αδέσποτων σκυλιών που υποφέρουν μόνα τους στους δρόμους.

Μπορείτε να δείτε την παρουσίαση του σχολείου μας ΕΔΩ στο 18:30'.

Επιστροφή στην αρχική Δ/νση: Τέρμα Αντιγόνης, Πάτρα   Τ.Κ.: 26332
Τηλ. και Fax: 2610-329427