Αρχική

Το δικό μας Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής
Τάξη Γ΄

Υπ. εκπ/κοί: Α. Μουρελάτου, Δ. Κοτσίρης, Δ. Μυλωνάκη

Στα πλαίσια Προγράμματος Κυκλοφοριακής Αγωγής και με στόχο να μάθουν οι μαθητές να κυκλοφορούν ως πεζοί και ως οδηγοί ποδηλάτων διαμορφώθηκε η πίσω αυλή του σχολείου σε πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής την Παρασκευή 23 Μαΐου 2015. Δρόμοι, κόμβοι, σήματα κυκλοφορίας, διαβάσεις μέχρι και μια πλατεία με λουλούδια σχεδιάστηκαν πρώτα στο χαρτί και μετά μεταφέρθηκαν πάνω στην αυλή από την κ. Μουρελάτου, την κ. Μυλωνάκη και το γυμναστή του σχολείου, κ. Δημήτρη Κοτσίρη. Τα παιδιά έφεραν τα ποδήλατά τους και άρχισαν να κυκλοφορούν στο δικό τους πάρκο. Άλλα ήταν οδηγοί και άλλα πεζοί. Και όλοι έπρεπε να τηρούν τα σήματα του ΚΟΚ. Η χαρά τους δεν περιγράφεται. Συμμετείχαν όλα με πολύ κέφι και δεν υπήρξε κανένας παραβάτης. Ο τροχονόμος του Πάρκου δε χρειάστηκε να κόψει καμία κλήση.

Ήταν μια πολύ όμορφη και επιτυχημένη ημέρα, αφού οι μαθητές εφάρμοσαν όσα είχαν μάθει κατά τη διάρκεια του Προγράμματος.

Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές της Ε΄ τάξης που βοήθησαν στην κατασκευή του Πάρκου μας.

Επιστροφή στην αρχική Δ/νση: Τέρμα Αντιγόνης, Πάτρα   Τ.Κ.: 26332
Τηλ. και Fax: 2610-329427