Αρχική

Only This Site
website translator plugin

1η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού

Με μεγάλη επιτυχία οργανώθηκε την Παρασκευή 10 Οκτωβρίου στο 60ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών η 1η  Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού που για το τρέχον σχολικό έτος είχε ως θεματικό άξονα:

«Ρατσισμός και  Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου το πρώτο δίωρο παρουσίασαν στο θέατρο μια μεγάλη γιορτή με δρώμενα, τραγούδια, διαλόγους, παρουσιάσεις και σχετικά video που επικέντρωναν στις έννοιες της βίας, του ρατσισμού, του κοινωνικού αποκλεισμού, της ξενοφοβίας, της διαφορετικότητας κ.ά. Πιο συγκεκριμένα το καλλιτεχνικό μέρος της εκδήλωσης είχε την παρακάτω δομή:

• Διαδραστικές μικρές παρουσιάσεις για τις έννοιες της βίας, του ρατσισμού, της ξενοφοβίας, του κοινωνικού αποικλεισμού, της διαφορετικότητας, των προκαταλήψεων κλπ από τους μαθητές της ΣΤ΄.
  • "Όταν γεννιέμαι", "Αδελφάκια όλου του κόσμου": δραματοποιημένα ποιήματα από μαθητές της ΣΤ2΄και Γ2΄ αντίστοιχα.
  • "Το χαρούμενο λιβάδι": Θεατρικό δρώμενο για τον κοινωνικό αποκλεισμό από τη Δ1΄.
  • "Το αλφαβητάρι του ρατσισμού": δρώμενο από τη Γ1΄.
  • "Μελετώντας τους Έλληνες μετανάστες, μαθαίνω να σκέφτομαι διαφορετικά": παρουσίαση από την Ε1΄ με θέμα την ξενοφοβία.
  • "Μια Μετρίως Έξυπνη Μύγα": Θεατρικό δρώμενο για τις προκαταλήψεις από την Ε΄
  • "Ο χορός των χρωμάτων": χορευτικό δρώμενο με θέμα τη διαφορετικότητα από τη Δ2΄.
  • "Το τζάμι": θεατρικό δρώμενο με θέμα τις προκαταλήψεις και τη θετική στάση στη ζωή από τη Στ1΄.
  • "Χέρια σαν κι αυτά": χορευτικό δρώμενο από την Ε΄.
  • "Όπου υπάρχει αγάπη": μουσικό δρώμενο από τη Γ2΄.
  • "Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο": μουσικό δρώμενο από την Α΄.
  • "Show Racism the Red Card": δρώμενο από την Ε΄ στα Αγγλικά.
  • Έκθεση ζωγραφικής σχετική με το θέμα.

Κατά την εκδήλωση προβλήθηκαν τα παρακάτω βίντεο:
«Γεννηθήκαμε ελεύθεροι και ίσοι» με θέμα τα δικαιώματα:
"For the Birds" με θέμα τη διαφορετικότητα:
«Μην τους καταδικάζεις. Άκουσέ τους» με θέμα την ξενοφοβία:
"Μπαλόνια ρατσισμού" με θέμα το ρατσισμό και τις προκαταλήψεις:

Στη συνέχεια, με τη φροντίδα των γυμναστών όλα τα παιδιά έλαβαν μέρος σε αθλητικές δραστηριότητες στα γήπεδα του σχολείου. Το αθλητικό μέρος της ημέρας είχε την εξής δομή:

• Σκυταλοδρομία δεξιοτήτων με τουβλάκια από τους μαθητές της Α΄.
  • Σκυταλοδρομία δεξιοτήτων με κώνους και στεφάνια από τους μαθητές της Β΄.
  • Σκυταλοδρομία ταχύτητας και επιδεξιότητας με κώνους, μπάλες και σκυτάλες από τους μαθητές της Γ΄.
  • Φούρναρης: παιχνίδι ανάλογο του baseball από τους μαθητές της Δ΄.
  • Γερμανικά μήλα: ομαδικό συναγωνιστικό παιχνίδι κατά το οποίο δεν αποκλείεται κανένα παιδί και όλα συμμετέχουν έως το τέλος, από τους μαθτές της Ε΄.
  • Παιχνίδι βόλεϊ και μπάσκετ από τους μαθητές της Στ΄.
  • Διελκυστίνδα με τους μαθητές των Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄.

Ωστόσο μια μεγάλη έκπληξη ενθουσίασε μικρούς και μεγάλους. Αντιπροσωπεία παικτών της αντρικής ομάδας μπάσκετ του Απόλλωνα Πατρών Carna επισκέφθηκε το σχολείο μας. Συμβαδίζοντας με το πνεύμα της ημέρας ο αρχηγός της ομάδας, Νίκος Αργυρόπουλος, μίλησε στους μαθητές για τις αξίες της φιλίας, της αγάπης, του σεβασμού στη διαφορετικότητα, το πώς οι φυλετικές διακρίσεις εκμηδενίζονται μέσα στο γήπεδο του μπάσκετ με το σεβασμό, το ανοιχτό μυαλό και την καλή συνεργασία. Ύστερα με τη σειρά τους μίλησαν και οι υπόλοιποι παίκτες, ο Γάιος Σκορδίλης, ο Μπράντον Πεν, ο Κέβιν Γκάλογουεϊ και ο Τάσος Αντωνάκης τονίζοντας, ότι πάνω από όλα είμαστε όλοι άνθρωποι. Μπορεί να είμαστε διαφορετικοί, μα είμαστε όλοι ίσοι.

Μετά τη συζήτηση οι αγαπημένοι παίκτες των παιδιών έδειξαν κόλπα και καρφώματα που ενθουσίασαν,  υπέγραψαν αυτόγραφα και χάρισαν χαμόγελα σε όλους.

Ο Πρόεδρος της ομάδας μάλιστα προσέφερε στο σχολείο μας 3 παιδικές στολές της ομάδας που κληρώθηκαν σε 3 τυχερούς μαθητές!

Στο τέλος της ημέρας αυτής όλοι αναγνώρισαν την καθοριστική συμβολή του αθλητισμού στην προώθηση αξιών, στάσεων και δεξιοτήτων (όπως η κοινωνική συνοχή, η ένταξη, η αλληλεγγύη, η ανεκτικότητα, η ευγενής άμιλλα κλπ.) που στο σύνολό τους οδηγούν στη δημιουργία ενεργών δημοκρατικών πολιτών, όπως άλλωστε θέλουμε όλοι οι μαθητές μας να γίνουν.

Επιστροφή στην αρχική Δ/νση: Τέρμα Αντιγόνης, Πάτρα   Τ.Κ.: 26332
Τηλ. και Fax: 2610-329427