Αρχική

Only This Site
website translator plugin

Σχέδιο εργασίας: ΤΟ ΝΕΡΟ

Oι Γ΄ και Στ΄ τάξεις δούλεψαν σχέδια εργασίας με θέμα το νερό. Τα σχέδια αναπτύχθηκαν από τους τεταρτοετείς φοιτητές του Παιδαγωγικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Πατρών στα πλαίσια των πρακτικών τους ασκήσεων. Μέντορες των φοιτητών ήταν οι κ.κ. Α. Αυγέρου και Δ. Μυλωνάκη.

Οι δράσεις με τις οποίες ασχολήθηκαν οι μαθητές ήταν βιωματικές, τους προσέφεραν γνώσεις και τους ευαισθητοποίησαν σχετικά με τη μόλυνση, την προστασία και την εξοικονόμηση του πολυτιμότερου αγαθού του πλανήτη. Κάποιες από αυτές ήταν:

• Δημιουργία αφισών: οι μαθητές της Στ΄ δημιούργησαν αφίσες με μηνύματα για το νερό και έβαλαν όλη τη δημιουργικότητά τους.
Εργασία Εργασία Εργασία Εργασία
  • Επιτραπέζιο παιχνίδι: οι μαθητές της Γ΄ έπαιξαν επιτραπέζιο παιχνίδι μέσα από το οποίο έμαθαν πώς πρέπει να συμπεριφέρονται στο περιβάλλον και πώς να προστατεύουν το πολύτιμο νερό.

• Δημιουργία σταγονόδεντρου: οι μαθητές της Γ΄ έφτιαξαν μια πρωτότυπη αφίσα με μηνύματα για το νερό.

• Παρασκευή λεμονάδας: οι μαθητές της Στ΄ ανακαλύπτοντας τις χρήσεις του νερού έφτιαξαν λεμονάδα στην τάξη και κέρασαν παιδιά και δασκάλους.

• Το κυνήγι των παροιμιών του νερού: οι μαθητές της Γ΄ βγήκαν στη γειτονιά του σχολείου, ρώτησαν τον κόσμο και κατέγραψαν φράσεις και παροιμίες για το νερό. Αργότερα στην τάξη τις εικονογράφησαν.

ΣΤΟΧΟΙ ΤΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ:

• Να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές τη σπουδαιότητα του νερού στη ζωή μας.

• Να συνειδητοποιήσουν τις πολύπλευρες χρήσεις του νερού.

• Να εντοπίσουν τα αίτια και τις συνέπειες της ρύπανσης του νερού.

• Να καλλιεργηθεί η περιβαλλοντική τους συνείδηση και να μάθουν να σέβονται τον υδάτινο κόσμο και το φυσικό περιβάλλον.

• Να κατανοήσουν ότι η ποσότητα του πόσιμου νερού λιγοστεύει και ότι ο περιορισμός της κατασπατάλησής του είναι επιτακτικός.

• Να εκφράσουν τις απόψεις τους, να εμπλακούν και να συμμετέχουν ενεργά σε βιωματικές ομαδικές δραστηριότητες.

• Να έρθουν σε επαφή με διαφορετικά είδη λόγου.

• Να ερευνήσουν και να δημιουργήσουν.

Επιστροφή στην αρχική Δ/νση: Τέρμα Αντιγόνης, Πάτρα   Τ.Κ.: 26332
Τηλ. και Fax: 2610-329427