Αρχική

Υπεύθυνες εκπ/κοί: Χαρά Σαραφοπούλου, Μαρία Μαρινάκη
Τάξη Α΄

Χαμόγελα

Οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Α2 του 60ου Δημοτικού Σχολείου Πάτρας μαζί με τις δασκάλες τους πραγματοποίησαν 5 μηνο  πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο: « Τα δόντια μου φροντίζω, χαμόγελα χαρίζω».

Παιχνίδι δοντιών   Στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποιήσαμε τουρνουά στο παιχνίδι των δοντιών, δώσαμε ανθρώπινη μορφή στα διάφορα είδη δοντιών και δημιουργήσαμε την οικογένεια λέξεων του δοντιού, που την τοποθετήσαμε στον κήπο μας μαζί με τις υπόλοιπες οικογένειες λέξεων.   Παιχνίδι δοντιών

Ζωγραφίζοντας δόντια

Οικογένειες λέξεων δοντιού

Γνωρίσαμε τις ασθένειες των δοντιών μέσα από την ανάγνωση σχετικών βιβλίων -  παραμυθιών
και διαχωρίσαμε τις τροφές σε δύο ομάδες.

Ομάδες τροφών

Πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στο εργοστάσιο γάλακτος «Πρώτο».
  Επίσκεψη στο ΠΡΩΤΟ   Επίσκεψη στο ΠΡΩΤΟ

Διαβάσαμε το βιβλίο «Φράουλες, βατόμουρα και τρεις σταγόνες μέλι» και είχαμε τη μεγάλη χαρά να μας επισκεφτεί η συγγραφέας και εικονογράφος του, κυρία Λιάνα Δενεζάκη, στο σχολείο μας και να μας μιλήσει γι΄αυτό.

Η κ. Δενεζάκη κοντά στα πρωτάκια μας

Μάθαμε το σωστό τρόπο περιποίησης  των δοντιών , κρατήσαμε ημερολόγιο βουρτσίσματος και φτιάξαμε οδοντοσταυρόλεξο και οδοντοποιήματα.

Δραματοποιήσαμε μια επίσκεψη στον οδοντίατρο και τέλος δημιουργήσαμε το δικό μας αλφαβητάρι των δοντιών.

Δραματοποίηση επίσκεψης σε οδοντίατρο

Επιστροφή στην αρχική Δ/νση: Τέρμα Αντιγόνης, Πάτρα   Τ.Κ.: 26332